LÄS MERA
Böcker
Det andra könet
Simone De Beauvoir

Någonting annat har funnits

Författare: Birgitta Onsell, red.
Förlag: Carlsson bokförlag AB
Utgivningsår: 1999-03
ISBN: 9172038535
Recensent: Carlsson bokförlag AB

Historielösa, omedvetna om rötter och ursprung, står vi idag frågande inför många ting - Kvinnors nästan totala frånvaro i all historieskrivning; kvinnors lägre värde på arbetsmarknaden; skändningen av kvinnokroppen i pornografin. Men mycket av dagens kvinnodiskriminering har rötter långt tillbaka i vår religionshistoria, och genom den kan mycket förklaras. Ändå är det oftast tyst kring dessa frågor. Är kvinnosynen i vår religion en frizon som inte får diskuteras?

Detta och mycket mer kring kvinnans religionshistoria behandlar medförfattarna till denna antologi. I gudsbildernas dolda historia finner de även spår av gamla gudinnor som visar på en helt annan kvinnosyn. Spår som visar att Någonting annat har funnits... och därmed den stora möjligheten- att någonting nytt kan bryta fram. Birgitta Onsell är lärare, författare och uppskattad föredrags hållare. Hon kom senast ut med boken Efter tusen år av tystnad - Gudinnebilder och glömda spår. Hennes tidigare utkomna Jordens moder i Norden kommer i en ny upplaga under våren.

Bland övriga författare märks Ebba Witt-Brattström, Eva Moberg, Birgitta Svanberg, Ebon Kram, Lena Lervik, Görel Cavalli-Björkman, Elisabeth Hermodsson och Märta-Lena Bergstedt.

Köp boken på AdLibris
Köp boken på Bokus