Författare: Folkhälsoinstitutet
Amningen har genomgått stora förändringar sedan 1940-talet. I Sverige och övriga världen minskade den då oroväckande. I början av 1970-talet skedde en vändning. Nya generationer föräldrar såg amningen som det naturliga sättet att ge barnet mat och nya forskningsresultat visade amningens betydelse och bröstmjölkens unika egenskaper. Amningshjälpen och Amningsvänliga sjukhus är aktiviteter som lett till att amningen ökat. Nu ammas två tredjedelar av alla barn vid sex månaders ålder.
Boken Amning idag är tänkt att vara ett stöd i det fortsatta arbetet med att främja amning. Amning idag vänder sig framför allt till hälsovårdspersonal som sysslar med amningsrådgivning men lämpar sig också för intresserade mammor och pappor.
Sidorna på 9månader.nu är inte avsedda att fungera som ersättning för barnmorske- eller läkarkontakt, vid osäkerhet eller frågor bör du i första hand vända dig till din barnmorska för personlig bedömning, hjälp och vägledning.